Rutte Distillery in Dordrecht organiseerde dit jaar voor het eerst de Rutte Rijpend Bier Challenge. 38 Nederlandse brouwers kregen een moutwijnvat om hun bier op te laten rijpen. Na twee juryrondes en een finale op 10 november kwam de Gooische Bierbrouwerij als winnaar uit de bus.
Deelnemende brouwers werkten met 200-liter Amerikaans eiken jenevervaten die eerder een tien jaar oude jenever bevatten. Dat leverde een breed palet aan stijlen op, van saisons tot zware blondes. De jury selecteerde na de voorrondes tien finalisten die hun bier bij Rutte kwamen presenteren.
Gooische Bubbel wint
De Gooische Bierbrouwerij stuurde Gooische Bubbel in, een champagnebier dat vergist is met champagnegist en vervolgens maanden rijpte op de Rutte-vaten. Ondanks het alcoholpercentage van 15% bleef het bier verrassend fris. De jury noemde het “gevaarlijk goed doordrinkbaar”.

Wentersch en Ebontree in de top drie
De tweede plaats was voor Brouwerij Wentersch uit Winterswijk met Gevat 10, een lichte saison die al vroeg in de juryrondes opviel door de frisse geur, helderheid en een duidelijke jeneverbesnoot.
De derde plek ging naar Ebontree Brouwerij uit Dordrecht met L’Heritage, eveneens een saison. De jury prees de kruidige smaak, de balans en de combinatie van fruitige, bloemige tonen met subtiel hout.

Eervolle vermelding voor Duikboot
Er was ook een aparte vermelding voor het meest opvallende etiket. Dat ging naar Duikboot Zwaar Blond, een samenwerking tussen Brouwerij Klein Duimpje en Dorpsbrouwerij Uzzewuzze. De fles met ‘duikboot’ was een knipoog naar de klassieke combinatie van bier en jenever.

Organisatie en jury
De challenge was een idee van Rutte-directeur Myriam Hendrickx, die voor de organisatie samenwerkte met Henri Reuchlin van Bierburo. Intern kreeg zij ondersteuning van liquorist Aileen Bogaard.
De jury bestond uit:
– biersommelier Els Schmaal
– Fedor Vogel, uitgever/hoofdredacteur Bier! Magazine
– Rezi en Paul Bouckaert, brouwers bij Purpose Brewing & Cellars
–Gerard Molenaar, Entree Magazine
Lees hier het volledige artikel.











